Dobrze zaplanuj

Jestem w ciąży

Bankowanie komórek macierzystych


Poród

Pierwszy krzyk

SIDS - śmierć łóżeczkowa


Dziecko

 

ZUS


Chłopczyk czy dziewczynka?

Płeć dziecka można próbować poznać jeszcze przed porodem
Chłopiec czy dziewczynka?
Karolinie w ciąży smakowały potrawy, które podobno zwiastują urodzenie chłopca. Basi przyjście na świat syna wywróżyła koleżanka. Przyszłe mamy mają swoje sposoby, by dowiedzieć się, jakiej płci jest noszone pod sercem dziecko.

Karolina Piela z Rzeszowa od pół roku jest szczęśliwą mamą Milenki. O tym, że na świat przyjedzie córka, Karolina dowiedziała się pod koniec szóstego miesiąca ciąży.
- Wcześniej byłam przekonana, że będzie syn - śmieje się świeżo upieczona mama. - W internecie znalazłam nawet specjalny test. Wypełniłam i wyszedł... chłopak. Oczywiście, przyjęłam to z pobłażliwością. Jak się okazało, słusznie.
Podczas ciąży Karolina słyszała jeszcze o jednym przesądzie, mającym wskazywać płeć dziecka: - Podobno panie, które spodziewają się dziewczynek mają apetyt na rzeczy słodkie, łagodne i mleczne. Z kolei te, które pod sercem noszą chłopców wolą potrawy ostre, kwaśne i słone.

Wróżba się sprawdziła


Basia Nowosielska z Tarnowa w połowie maja została mamą. O tym, że urodzi chłopca wiedziała jeszcze przed porodem. - Razem z mężem poszliśmy na USG w 21 tygodniu ciąży. Lekarka nie miała wątpliwości, co do płci dziecka.
Nowina nie zaskoczyła jednak przyszłej mamy. - Wiedziałam, że będzie syn - mówi tuląc Adasia w ramionach. - Tak wywróżyła mi przyjaciółka. Nad lewą ręką trzymała obrączkę zawieszoną na nitce. Pierścionek od razu zaczął ruszać się jak wahadło. To ponoć wskazuje na chłopca. Gdyby obrączka kręciła kółka - byłaby dziewczynka. Wierzę w tę wróżbę. Sprawdza się kobietom w mojej rodzinie. Kiedyś w ten sposób mojej mamie wywróżono mnie i brata - przekonuje Basia.
O tej samem metodzie usłyszała w ciąży rzeszowianka Joanna Zandecka. Spróbowała dla zabawy. - Wyszła dziewczynka. Bardzo się ucieszyłam, bo marzyłam o małej Oleńce. Nie wierzę we wróżby, ale faktycznie urodziłam dziewuszkę - mówi mama rocznej Aleksandry.

Córki „kradną” urodę


Z jakimi jeszcze przesądami spotkała się Joanna? - Kobiety, które w ciąży wyglądają kwitnąco, urodzą synów. Te, które prezentują się gorzej - dziewczynki. Podobno dlatego, że córki kradną matkom urodę - mówi Joanna.
Narodziny małej damy ma zwiastować także okrągły brzuch ciężarnej. Jeśli wypukłość jest bardziej szpiczasta, przyszła mama może oczekiwać małego dżentelmena.
Młode mamy zgodnie przyznają, że te wszystkie sposoby trudno traktować poważnie, jednak są świetną zabawą. - Na wyniki takich "czarów” trzeba patrzeć z przymrużeniem oka. Choć często zdarza się, że takie domowe sposoby się sprawdzają - mówi Basia Nowosielska
Mamy, które jeszcze przed porodem koniecznie chcą znać płeć dziecka mogą wybrać się na badanie USG.
- Taką wiedzę przyszła mama może uzyskać już w 18 tygodniu ciąży, czasem nawet dwa tygodnie wcześniej. Jednak zależy to od ułożenia płodu i jakości aparatury, którą wykonywane jest badanie – tłumaczą lekarze.

Autor: Ewa Kurzyńska


 


Poleć znajomemu Wersja przyjazna do druku
Serwis Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią
Dokument wygenerowano w czasie: 0.275 sek.